Časté dotazy

Jsme SVJ a máme dotaz. Co hrozí pokud nebudeme pravidelně kontrolovat hasicí přístroje? Anonym

Hasicí přístroje bez pravidelné kontroly? Hrozí pokuta až 250 tisíc korun

Foto: HZS Plzeňského kraje
Hasicí přístroj je jednou z nejstarších a nejjednodušších pomůcek pro účinné zdolávání požárů. Je rychlý, relativně účinný, levný, nenáročný na údržbu a má snadný způsob použití. Nic však nefunguje donekonečna a samo od sebe. Aby hasicí přístroj spolehlivě plnil svoji funkci, je třeba neopomínat, že musí být pravidelně prováděny kontroly provozuschopnosti
 
Vyhláška o požární prevenci stanoví, jak se určuje množství hasicích přístrojů v daném provozu, určuje umístění přístrojů, včetně označení míst, kde jsou umístěny ale co je nejdůležitější, určuje, že kontrola hasicích přístrojů (termín „Revize“ je nesprávný pojem!) musí být prováděna nejméně jednou za rok. Znamená to, že každý hasicí přístroj musí být jednou za rok (ve specifických případech i častěji) zkontrolován odbornou firmou, která mimo jiné musí označit PHP štítkemz vyznačením provedení kontroly,zaplombovat spouštěcí armaturu a vystavit doklad o kontrole hasicího přístroje.
 
Pokud hasicí přístroj není pravidelně kontrolován, může nastat situace, že v okamžiku požáru bude nefunkční a jeho instalace je zcela zbytečná. Pokud toto zanedbání povinnosti zjistí orgán státního požárního dozoru, může podle zákona o požární ochraně uložit pokutu až do výše 250 tisíc korun. Samozřejmě, že za jeden hasicí přístroj bez kontroly propadlé o měsíc, hasičský záchranný sbor tak vysokou pokutu neuloží, ale pokud se jedná o opakované a dlouhodobé zanedbávání této povinnosti a jedná se o stavbu kde je větší počet osob, nemocnici, školu, nebo budova je historickou památkou, bývají pokuty citelné.
 
Na provádění kontrol hasicích přístrojů se nikdy nevyplatí šetřit. Když už jednou je jimi provoz či objekt vybaven, jsou náklady na kontroly už jen „ty drobné“. Právě tyto drobné mohou, v tom lepším případě, rozhodovat o statisícových pokutách, v horším případě pak o škodách za miliony, lidských životech, ale i o tom, zda v případě požáru pojišťovna bude či nebude krátit pojistné plnění. Kontrolní činnost vykonává a pokuty ukládá hasičský záchranný sbor kraje.

pracoval jsem na černo a dostal jsem pokutu 60 000 Kč. Má na to inspekce právo? Peníze nemám a přijde mi to nesprávné. Pokutu dostala také firma u které jsem pracoval, ale proč i já?

Právnické osobě (firmě) nebo podnikající fyzické osobě (osobě samostatně výdělečně činné), která umožní výkon nelegální práce (tj. zaměstná někoho nelegálně, bez pracovní smlouvy nebo dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce, případně zaměstná cizince bez povolení k pobytu nebo bez povolení k zaměstnání nebo v rozporu s povolením k zaměstnání), lze v případě prokázání uložit pokutu až do výše 10 000 000 Kč.

Postih čeká i na osobu, která nelegální práci vykonává, tomu lze uložit pokutu do 100 000 Kč.

Dobrý den pane Hrbku, kdo může provádět revize požárních klapek od výrobce Mandík. Náš údržbář si udělal od výrobce Mandík školení a předpokládáme, že může provádět revize on.

Kontroly provozuschopnosti požárně bezpečnostních zařízení mohou dále zabezpečovat technici požární ochrany. Odborná způsobilost k výkonu funkce technika požární ochrany se získává složením zkoušky odborné způsobilosti před komisí ustavenou Ministerstvem vnitra.



Více zde: https://www.technikpo.cz/news/sjednoceni-aplikacni-praxe-pri-provadeni-kontroly-provozuschopnosti-pozarne-bezpecnostnich-zarizeni/

Kontroly provozuschopnosti požárně bezpečnostních zařízení mohou dále zabezpečovat technici požární ochrany. Odborná způsobilost k výkonu funkce technika požární ochrany se získává složením zkoušky odborné způsobilosti před komisí ustavenou Ministerstvem vnitra.



Více zde: https://www.technikpo.cz/news/sjednoceni-aplikacni-praxe-pri-provadeni-kontroly-provozuschopnosti-pozarne-bezpecnostnich-zarizeni/

Kontroly provozuschopnosti požárně bezpečnostních zařízení mohou dále zabezpečovat technici požární ochrany. Odborná způsobilost k výkonu funkce technika požární ochrany se získává složením zkoušky odborné způsobilosti před komisí ustavenou Ministerstvem vnitra.



Více zde: https://www.technikpo.cz/news/sjednoceni-aplikacni-praxe-pri-provadeni-kontroly-provozuschopnosti-pozarne-bezpecnostnich-zarizeni/

Kontrolu provozuschopnosti, údržbu a opravy požárně bezpečnostního zařízení jsou oprávněny provádět odborně způsobilé osoby, tj. znalci a znalecké ústavy v základním oboru požární ochrany zapsaní v seznamu znalců a znaleckých ústavů vedených krajskými soudy, fyzické osoby, které jsou absolventy škol požární ochrany nebo absolventy vysokoškolského studia, jehož součástí je ověřovací program pro odbornou způsobilost na úseku požární ochrany schválený Ministerstvem vnitra, nebo fyzické osoby, které složily zkoušku odborné způsobilosti před komisí ustavenou Ministerstvem vnitra. Za odborně způsobilé osoby se považují též příslušníci Hasičského záchranného sboru České republiky ve smyslu § 33 odst. 2 vyhl. č. 247/2001 Sb., o organizaci a činnosti jednotel požární ochrany, ve znění pozdějších předpisů. Kontroly provozuschopnosti požárně bezpečnostních zařízení mohou dále zabezpečovat technici požární ochrany. Odborná způsobilost k výkonu funkce technika požární ochrany se získává složením zkoušky odborné způsobilosti před komisí ustavenou Ministerstvem vnitra.

Ke kontrole provozuschopnosti nestačí mít jen školení od výrobce požárně bezpečnostího zařízení. Při výkonu státního požárního dozoru bude za porušení povinnosti označeno každé zjištění, kdy doklad o kontrole provozuschopnosti požárně bezpečnostních zařízení bude vydán osobou, která nevlastní osvědčení k výkonu odborně způsobilé osoby nebo technika požární ochrany ve smyslu zákona o požární ochraně.

Jak mám postupovat, když jsou v našem domě některými nájemníky zastavěny únikové cesty?

Nejprve se pokuste situaci řešit s tím, kdo nastalou situaci způsobil. Vysvětlete dané osobě nebezpečí, která z této situace vyplývají. V případě, že toto jednání nepovede k odstranění překážek, obraťte se na vedení bytového družstva nebo společenství vlastníků, které má právo vyzvat původce vzniklé situace k nápravě stavu. V případě, že ani tento krok nepomůže, obraťte se na místně příslušný stavební úřad nebo hasičský záchranný sbor kraje.

Jak vyřešit, aby byly vchodové dveře bytového domu v souladu s požadavky požární ochrany a zároveň nebyly trvale otevřeny?

V současnosti již lze díky různým technickým řešením tyto dvě funkce dveří vhodným způsobem skloubit. Kromě poměrně finančně náročného automatického odblokování dveří pomocí samočinných systémů jako je např. elektrická požární signalizace, jsou již na trhu speciální zámky, které lze i po jejich uzamčení na klíč, otevřít ze strany úniku pouhým zmáčknutím kliky. Tím dojde přímo k odemčení zámku, zatímco ze strany vstupu do objektu je k  překonání zámku stále potřeba použít klíč. Tyto zámky zajišťují daleko větší míru bezpečnosti oproti běžně používaným obyčejným zámkům s koulí z jedné strany a klikou ze strany úniku, které lze za použití speciální „planžety“ poměrně jednoduše překonat.

Je nějaká možnost domluvit kontrolu bytového domu hasiči?

Pokud zjistíte v bytovém domě porušení předpisů o požární ochraně, pokuste se nejdříve situaci řešit přímo s konkrétním viníkem závadného stavu popř. v rámci bytového družstva, sdružení majitelů bytů, společenství vlastníků bytových jednotek apod.  V případě, že nedojde k nápravě a vy jste přesvědčeni, že v bytovém domě dochází k porušení předpisů o požární ochraně, máte právo na tuto skutečnost upozornit formou podnětu hasičský záchranný sbor. Ten je povinen prošetřit skutečnosti uvedené ve vašem podnětu.

Co mám dělat, když už auto hoří?

Pokud automobil začal hořet (doutnat),  tak ihned opusťte vozidlo, následně volejte na linku 150 nebo 112, poté se pokuste požár uhasit (hasicím přístrojem nebo hasicím sprejem). Při hašení nezvedejte kapotu vozidla, pouze ji otevřete na omezovač, což vám umožní hašení a současně zabrání přístupu vzduchu k ohni. V případě, že ve vozidle převážíte zásobu pohonných hmot nebo jiných hořlavých látek, pokuste se je přemístit do bezpečné vzdálenosti od poškozených vozidel.

Vybavení bytového domu hasicími přístroji. Musí být starší bytový dům vybaven hasicími přístroji. Nikdy jsme hasicí přístroje v domě neměli nainstalovány.

Dovolím si poznamenat, že stanovení organizace požární ochrany, jakožto i vyhodnocení způsobu určení podmínek požární bezpečnosti je plně v kompetenci osoby odborně způsobilé dle § 11 zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů, což je i technik požární ochrany.
Znění § 5 vyhlášky 246/2001 Sb. o požární prevenci nerozlišuje zda se jedná či nejedná o bytový dům. Parametry pro stanovení počtu PHP jsou udány zcela jednoznačně.

V jakých lhůtách a podle jakých předpisů se čistí komíny

  • jsou-li do komínů zapojeny spotřebiče na paliva tuhá a kapalná
    1. do výkonu 50 kW šestkrát ročně,
    2. s výkonem nad 50 kW čtyřikrát ročně.
  • jsou-li do komínů zapojeny spotřebiče na paliva plynná
    1. do výkonu 50 kW, pokud nejsou opatřeny komínovou vložkou dvakrát ročně,
    2. do výkonu 50 kW, pokud nejsou opatřeny komínovou vložkou, šestkrát ročně.
    3. s výkonem nad 50 kW čtyřikrát ročně.

Zároveň umožňuje v souladu s ustanovením § 6 odst. 3, vyžaduje-li to požární bezpečnost, ochrana zdraví nebo životního prostředí anebo hospodárnost ve spotřebě paliv, po dohodě s místním obecním úřadem provádět čistění komínů častěji.

Jak mám postupovat, když jsou v našem domě některými nájemníky zastavěny únikové cesty?

Nejprve se pokuste situaci řešit s tím, kdo nastalou situaci způsobil. Vysvětlete dané osobě nebezpečí, která z této situace vyplývají. V případě, že toto jednání nepovede k odstranění překážek, obraťte se na vedení bytového družstva nebo společenství vlastníků, které má právo vyzvat původce vzniklé situace k nápravě stavu. V případě, že ani tento krok nepomůže, obraťte se na místně příslušný stavební úřad nebo hasičský záchranný sbor kraje.

Kdo může kontrolovat halonové hasicí přístroje?

Kontrolu provozuschopnosti halonových hasicích protředků, může provádět pouze certifikovaná osoba. Tento certifikát vydává Ministerstvo životního prostředí.

Jaký předpis nám nařizuje provádět kalibraci detektorů? Jedná se o kotelnu.

Toto nařizuje norma:

ČSN 07 0703 Plynové kotelny - stav revize

Jak často se musí kalibrovat detektor úniku plynu? Jedná se o detektor DHP4.

Detektor úniku plynu Metan i CO se musí kalibrovat nejméně jednou za 12 měsíců.

Dobrý den,
jsme SVJ a nemáme žádnou projektovou dokumentaci našeho bytového domu. Jak máme postupovat?
Děkuji za odpověď J. Pěkná

Dobrý den,

dle stavebního zákona:

Vlastník stavby je povinen uchovávat po celou dobu trvání stavby ověřenou dokumentaci odpovídající jejímu skutečnému provedení podle vydaných povolení. V případech, kdy se dokumentace nedochovala nebo není v náležitém stavu a stavba byla povolena nebo povolení podle právních předpisů platných při provedení stavby nevyžadovala, je vlastník stavby povinen pořídit pasport stavby.

<< 1 | 2
TOPlist